Νίκη με… θρίλερ στο ντέρμπι των ουραγών της Euroleague

Η Μπουντούτσνοστ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι των ουραγών της Ευρωλίγκας, καθώς κατάφερε να κερδίσει την Νταρουσάφακα με 75-74. Οι γηπεδούχοι ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, αλλά μ΄ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη. “Ήρωας” για τους γηπεδούχους ήταν ο Νόρις Κόουλ, ο οποίος 3” πριν το τέλος έκανε το 75-74 και χάρισε τη νίκη στην Μπουντούτσνοστ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την Μπουντούτσνοστ να έχει ένα μικρό προβάδισμα (16-14). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, στη δεύτερη περίοδο ανέβασαν την απόδοση του. Οι παίκτες της τουρκικής ομάδας ήταν αρκετά εύστοχοι επιθετικά, πέτυχαν 28 πόντους και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του σκορ (36-42).

Η ομάδα του Ρέπεσα, όμως, αντέδρασε. Με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο (22-11) έφερε τούμπα το ματς και πέρασε μπροστά στο σκορ με 56-53. Η Νταρουσάφακα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (72-72) 1:29′ πριν το φινάλε. Ο Γκόρντιτς 49” πριν το τέλος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους με 1/2 βολές (73-72), αλλά ο Οζμιράκ με 2/2 13” πριν τη λήξη έβαλε μπροστά ξανά τους Τούρκους (73-74).

Ο Νόρις Κόουλ 3” πριν το τέλος πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι, έκανε το 75-74 και χάρισε τη μεγάλη νίκη στην Μπουντούτσνοστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-42, 56-53, 75-74
Μπουντούτσνοστ (Ρέπεσα): Τζάκσον 18 (4), Κόουλ 17, Σέχοβιτς 6 (1), Κλαρκ 4, Μπάροβιτς, Κλαρκ 11 (1), Γκόρντιτς 1, Μπιτάντζε 11, Πόποβιτς 4, Μπελ, Νίκοιτς 6
Νταρουσάφακα (Ερνάκ): Οζμιράκ 8 (2), Μπεϊγκάλ 1, Κοσούτ 2, Ντεμίρ, Κιντ 9 (1), Σαβάς 12, Μπράουν, Ντούγκλας 14 (2), Πέινερς 2, Ντίμπλερ 7 (1), Έβανς 12, Έρικ 7

Διαβάστε:   Λιβάγια... on fire - Έκανε χατ-τρικ με την εθνική Κροατίας!

Πηγή: sdna.gr