Θρυλική ανατροπή με Γκάρι, Μπακαμπού και Βαλμπουενά – Χαμένο πέναλτι ο Χάμες, αυτογκόλ Ντόι (Vid)

Δύο μπαλιές πάρε-βάλε από Χάμες και Βαλμπουενά σε Γκάρι και Μπακαμπού αντίστοιχα, έσωσαν τον Ολυμπιακό που γύρισε το παιχνίδι στο Ηράκλειο και νίκησε τον ΟΦΗ 2-1.

Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ στο Ηράκλειο για την 7η αγωνιστική της Super League, πήρε μια νίκη-ανάσα (2-1) επί του ΟΦΗ με γκολ των Γκάρι Ροντρίγκες και Σεντρίκ Μπακαμπού και… γλίτωσε τα χειρότερα, παίρνοντας το τρίτο του «τρίποντο» στη σεζόν. Χαμένο πέναλτι αλλά και ασίστ στο γκολ της ισοφάρισης από τον Χάμες, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο αγωνίστηκε και ο Μαρσέλο. Ντεμπούτο για τους «ερυθρόλευκους» με αυτογκόλ για τον 19χρονο κεντρικό αμυντικό, Αντρέα Ντόι.