Μεγάλη νίκη του Κολοσσού με ανατροπή κόντρα στο Λαύριο – Βλέπουν… ψηλότερα από 8αδα οι Ροδίτες

Ο Κολοσσός είδε το Λαύριο να προηγείται με 11 πόντους διαφορά (50-61) στα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως με εντυπωσιακή αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη (90-87) που τον τοποθετεί για τα καλά στην πρώτη 8άδα και τον κάνει να βλέπει ακόμα πιο ψηλά.

Κολοσσός ΡόδουΛαύριο: Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκε τεράστια ψυχικά αποθέματα, δείχνει να μην πτοείται από τα προβλήματα που αντιμετωπίζει και με την επικράτηση κόντρα στο Λαύριο έφτασε στο 6-5, ρίχνοντας το συγκρότημα του Σερέλη στο 2-9.

O Kολοσσός μπήκε με το πόδι πατημένο στο… γκάζι, με την ομάδα της Ρόδου να παίρνει η γρήγορο προβάδισμα με 8-2 στο 2′ και το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου να φτάνει ακόμα και στο +11 (26-15) στο 8′, με το Λαύριο να βγάζει μικρή αντίδραση στο φινάλε του δεκαλέπτου να και ρίχνει τη διαφορά στο -8 (28-20).

Δίλημμα Μάνεση σε Λοβέρδο: "2 ευρωβουλευτές, τελικός F4 ή Conference;"

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα ωστόσο στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Σερέλη να βγάζει διαφορετικό πρόσωπο, να ανεβάζει ρυθμό και σταδιακά να «ροκανίζει» τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 41-41 στο 14′, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κόουλ, που είχε φτάσει στους 20 πόντους. Στο 9′ μάλιστα το Λαύριο προηγήθηκε με 45-49, με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει μπροστά τους φιλοξενούμενους με 48-49.

Το Λαύριο την τρίτη περίοδο συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος, με την ομάδα του Σερέλη να έχει βρει για τα καλά τον ρυθμό, τον Κολοσσό να έχει «κολλήσει» επιθετικά και τους φιλοξενούμενους στο 25′ να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφια διαφορά (50-61), με τον Κόουλ να είναι μαγικός με 25 πόντους, χωρίς να έχει χάσει ούτε σουτ (4/4 τριπ., 4/4 διπ., 5/5 βολές) και το Λαύριο έχει ένα επιμέρους 2-12. Το τέλος του δεκαλέπτου όμως βρήκε τον Κολοσσό να είναι κοντά στο σκορ και να έχει μειώσει σε 64-71.

Τελείωσε με την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός και “βλέπει” Βερολίνο (Highlights)

Ο Κολοσσός ολοκλήρωσε την επιστροφή του στο παιχνίδι στο 35′, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής (78-79), με τον Κατσίβελη να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 21 πόντους και το ματς να γίνεται ντέρμπι. Το παιχνίδι στη συνέχεια έγινε πολύ «κλειστό», χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και τους γηπεδούχους στο 38′ να ισοφαρίζουν σε 84-84 και να περνάει μπροστά με 88-84 στο 39′. Στα 40″ ο Λάγκερβάιν αστόχησε σε δύο βολές, με τον Κολοσσό να φτάνει στη μεγάλη νίκη-ανατροπή με 90-87.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 48-49, 64-71, 90-87

Πηγή: sdna.gr