Πάλεψε για μεγάλη ανατροπή αλλά "λύγισε" από τη Βαλένθια η Παρτιζάν

Πολύτιμη νίκη για τους Ισπανούς με 89-81 κόντρα στην ομάδα των Ομπράντοβιτς και Παπαπέτρου.

H Παρτιζάν πάλεψε για την ανατροπή στην Ισπανία κόντρα στην Βαλένθια, όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν και πανηγύρισαν μια πολύτιμη νίκη, επικρατώντας με 89-81.

Η Βαλένθια ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, αφού έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 27-18, ενώ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων (47-37).

Στην τρίτη περίοδο η Βαλένθια συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και ανέβασε την διαφορά στο +11 (69-58), όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήγε να κάνει επική ανατροπή, αφού 2:56 πριν την λήξη μείωσε στους τέσσερις (80-76).

Η Βαλένθια, όμως στο φινάλε σοβαρεύτηκε και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς που είχε 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Τζέιμς Ουέμπ να ακολουθεί με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.