Πάνω από Μπέλιγχαμ και Λαουτάρο ο Παυλίδης – Σε σπουδαία λίστα ο φορ της Άλκμααρ!

Για πρώτη φορά μετά από δεκάδες εβδομάδες, ο Έρλινγκ Χάαλαντ δεν είναι επικεφαλής στον πίνακα με τους “παραγωγικότερους” Ευρωπαίους σκόρερ.

«Δράστης» αυτής της ομολογουμένως εντυπωσιακής… είδησης, είναι ο Σερού Γκιρασί, καθώς ο επιθετικός της Στουτγκάρδης από την Γουϊνέα, έχει «βρει δίχτυα» οκτώ φορές σε τέσσερις συμμετοχές στην μπουντεσλίγκα. Ο 27χρονος άσος πέρασε στην κορυφή του σχετικού πίνακα, μετά το χατ-τρικ που σημείωσε στην νίκη της ομάδας του με 3-1 επί της Μάϊντς.

Οσον αφορά στον Νορβηγό άσο της Μάντσεστερ Σίτι, παρά το γεγονός ότι σκόραρε στην νίκη με 3-1 επί της Γουέστ Χαμ, βρίσκεται στην τρίτη θέση με επτά γκολ σε πέντε συμμετοχές, αφού δεύτερος είναι ο Κιλιάν Μπαπέ με τα ίδια γκολ, αλλά σε τέσσερις συμμετοχές, μετά τα δύο τέρματα που σημείωσε στην ήττα της Παρί Σεν Ζερμέν από την Νις με 3-2.

Στην ιδιαίτερα τιμητική πέμπτη θέση της κατάταξης, βρίσκεται ο Βαγγέλης Παυλίδης, ο οποίος σκοράρει «κατά βούληση» και με το γκολ που πέτυχε στην νίκη της Αλκμααρ επί της Σπάρτα Ρότερνταμ με 2-0, έφθασε στα έξι τέρματα σε τέσσερις αναμετρήσεις του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο σχετικός πίνακας περιλαμβάνει τα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα του σχετικού πίνακα, έχει ως εξής:

Χαμός στη Θεσσαλονίκη! Φραστική επίθεση οπαδού τού ΠΑΟΚ στον Καρυπίδη

1) Σερού Γκιρασί (27 ετών/Στουτγκάρδη/Γουινέα)         8 γκολ σε 4 αγώνες (344 λεπτά συμμετοχής)

2) Κιλιάν Μπαπέ (24 ετών/Παρί Σεν Ζερμέν/Γαλλία)       7 γκολ σε 4 αγώνες (309 λεπτά)

3) Ερλινγκ Χάαλαντ (23 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία)  7 γκολ σε 5 αγώνες (440 λεπτά)

4) Ματέο Κασιέρα (26 ετών/Ζενίτ/Κολομβία)              7 γκολ σε 8 αγώνες (629 λεπτά)

5) Βαγγέλης Παυλίδης (24 ετών/Αλκμααρ/Ελλάδα)          6 γκολ σε 4 αγώνες (335 λεπτά)

6) Σαντιάγκο Χιμένεθ (22 ετών/Φέγενορντ/Μεξικό)        6 γκολ σε 4 αγώνες (386 λεπτά)

7) Μάουρο Ικάρντι (30 ετών/Γαλατασαράϊ/Αρεγεντινή)     5 γκολ σε 4 αγώνες (294 λεπτά)

8) Λαουτάρο Μαρτίνες (26 ετών/Ιντερ/Αργεντινή)         5 γκολ σε 4 αγώνες (350 λεπτά)

9) Γιόνας Γουίντ (24 ετών/Βόλφσμπουργκ/Δανία)          5 γκολ σε 4 αγώνες (350 λεπτά)

10) Τζουντ Μπέλινγκχαμ (20 ετών/Ρεάλ Μαδρίτης/Αγγλία)  5 γκολ σε 5 αγώνες (441 λεπτά)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Απόφαση για μεταγραφή στην ΑΕΚ μετά τον Ολυμπιακό – Έρχεται για τη βασική 11αδα, “ζόρια” για Αλμέιδα!