Ο ΠΑΟ ήταν Εξάστερος, διέλυσε τη Μακάμπι και από το ΟΑΚΑ…

Ένας ψυχωμένος Παναθηναϊκός πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στο Βελιγράδι, νίκησε τη Μακάμπι 95-88 και… πάει στο F4 μέσω ΟΑΚΑ! Απίστευτη εμφάνιση από Σλούκα και Ναν!

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυριολεκτικά Εξάστερος στο Βελιγράδι και πραγματοποιώντας επικό επιθετικά παιχνίδι έριξε στο… καναβάτσο την Μακάμπι Τελ Αβίβ, έκανε break με την σειρά του και με νίκη 95-88, φέρνει τη σειρά πίσω στο φλεγόμενο ΟΑΚΑ για να πάρει την πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου!

Οι Πράσινοι έπαιξαν το παιχνίδι της Μακάμπι, την ακολούθησαν επιθετικά σε όλη την διάρκεια, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στην τρίτη περίοδο βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους για να φτάσουν στη νίκη.

Την ώρα που η μπάλα έκαιγε και το σκορ ήταν στο 82-75 και 88-85 υπέρ των Ισραηλινών ανέλαβαν δράση οι Ναν και Σλούκας και με ορισμένα τεράστια καλάθια έφεραν τούμπα την αναμέτρηση και οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στο τεράστιο διπλό!

Στους 27 πόντους σταμάτησε το κοντέρ για τον Κέντρικ Ναν, ενώ ο Κώστας Σλούκας ήταν συγκινητικός με 20 πόντους και 6 ασίστ, ανεβαίνοντας μάλιστα στην πρώτη θέση στην κατηγορία στην ιστορία των playoffs, ξεπερνώντας τον Βασίλη Σπανούλη. Τρομερή εμφάνιση και από τον Λεσόρ με 17 πόντους.

Από πλευράς Μακάμπι 17 πόντους είχε ο Μπράουν και από 14 οι Κόλσον και Μπλατ.

Το ματς

Με τους Ναν και Σλούκα να τον οδηγούν στο σκοράρισμα ο Παναθηναϊκός μπήκε διαβασμένος και αποφασισμένος στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε να προηγείται με +7 (15-22), δείχνοντας να θέλει να ακολουθήσει την Μακάμπι στο γρήγορο παιχνίδι της. Από την πλευρά τους οι Ισραηλινοί ήταν νωθροί στο ξεκίνημα, ωστόσο σταδιακά άρχισαν να ρίχνουν τη διαφορά και με τρία σερί τρίποντα του Ντιμπαρτολομένο πήραν προβάδισμα με 29-26 στο τέλος της περιόδου.

Το παιχνίδι είναι ρυθμό… run ‘n’ gun και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού η Μακάμπι έβρισκε αρκετά εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, με τον Παναθηναϊκό να είναι ιδιαίτερα χαλαρός στην άμυνα, εν αντιθέσει με την επίθεσή του που πετούσε… φωτιές, παρότι οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν είχαν υποπέσει σε αρκετά αβίαστα λάθη. Ο Ναν συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς, ο Σλούκας ήταν εξαιρετικός σε σκορ και δημιουργία και οι Πράσινοι πέρασαν μπροστά με 35-36 με ένα γκολ-φάουλ του αρχηγού τους.

Και πάλι η Μακάμπι αντέδρασε και με ένα γρήγορ 5-0 σερί πήγε το σκορ στο 40-36, αλλά ο Λεσόρ με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 40-39. Στη συνέχεια ο Γκριγκόνις πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο ματς ισοφαρίζοντας σε 44-44, ο Σλούκας νίκησε τον χρόνο για το 46-46, ενώ με το σκορ στο 50-46 ο Ναν σκόραρε τρίποντο με τη σειρά του, ρίχνοντας την διαφορά στην μικρότερη τιμή της (50-49), στο τέλος του ημιχρόνου.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με σερί του Τριφυλλιού, που με τους Παπαπέτρου και Σλούκα έκανε το 50-55, με τον Κόλσον να μειώνει σε 53-55, αλλά τον Παναθηναϊκό να ελέγχει σε εκείνο το διάστημα και έχοντας σφίξει την άμυνα, να φεύγει με +4 (55-59) με ένα καλάθι του Καλαϊτζάκη στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο.

Μήνυμα Αγραβάνη μετά το ΣΕΦ - "Όταν βλέπεις όλη μέρα Ναν..."

Ο Μήτογλου με τη σειρά του συνέχισε να σκοράρει για τους Πράσινους για το 60-63, όμως ο Κόλσον ισοφάρισε με τρίποντο και ο Μπλατ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 66-65. Ο Γκριγκόνις απάντησε με δικό του τρίποντο για το 66-68, ο Κλίβελαντ έκανε το 68-68, όμως ο Μήτογλου και στη συνέχεια ο Σλούκας με γκολ-φάουλ, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +6 (68-74), πριν ο Κόλσον μειώσει με μία βολή στο 69-74 της τρίτης περιόδου.

Το “πράσινο” προβάδισμα… εξανεμίστηκε πολύ γρήγορα στην τελευταία περίοδο, καθώς οι Ισραηλινοί με τον Μπράουν μπροστάρη μείωσαν και πέρασαν μπροστά με 75-74, εκθέτοντας πάλι την αμυντική συμπεριφορά του Τριφυλλιού, τομέα που είχε δείξει αισθητή βελτίωση στην τρίτη περίοδο. Ο Γκραντ με τη σειρά του αστόχησε για τρεις μόλις πέρασε στο παρκέ και ο Νίμπο νίκησε όποιον βρήκε στον δρόμο του για να διευρύνει το σερί (78-74 στο 33′). Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός έχανε και τα ριμπάουντ, με το δίδυμο Ριβέρο – Νίμπο να κάνει… θραύση στη ρακέτα και να στέλνει την ομάδα του Κάτας στο +7 (82-75 στο 34′).

Τραυματισμός για τον Ρούντι Φερνάντεθ εν όψει Ολυμπιακού

Κάπου εκεί το “τσιπάκι” άλλαξε για τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα δέχτηκαν μόλις 6 πόντους από την Μακάμπι και με τρίποντα των Παπαπέτρου-Ναν έμειναν κοντά στο σκορ (84-81), ενώ ο Λεσόρ μείωσε στο καλάθι (86-85), 2,5 λεπτά για το φινάλε. Μπράουν και Ναν αντάλλαξαν καλάθια και το “θρίλερ” συνεχιζόταν στο Βελιγράδι (88-87 στο 37’34”). Ο Λεσόρ έκανε 4ο φάουλ, οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα αμυντικά ριμπάουντ, αλλά ο Ριβέρο δεν βρήκε σκορ και ο Σλούκας έβαλε μπροστά την ομάδα του (88-89 στο 38′). Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έκλεψε στη συνέχεια και ο Λεσόρ έβαλε δύο βολές για το 88-91, ενώ ο Σλούκας έβαλε τεράστιο καλάθι για το 88-93, 1 λεπτό για το τέλος. Η Μακάμπι αστόχησε σε διαδοχικές επιθέσεις και ο Λεσόρ διαμόρφωσε με κάρφωμα το τελικό 88-95 για τον Παναθηναϊκό, που έκανε το 2-2 στη σειρά και πάει στο ΟΑΚΑ για το εισιτήριο του F4!

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 50-49, 69-74, 88-95

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1), Γουέμπ, Μπράουν 17 (8/11 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 3 (3 ασίστ), Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 10 (2/7 τρίποντα), Ριβέρο 9 (1), Κοέν 2, Νίμπο 12 (6/7 δίποντα, 0/1 βολή), Μπλατ 14 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, Κόλσον 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Σλούκας 20 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γκραντ (4 ριμπάουντ), Ναν 27 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Λεσόρ 17 (6/10 δίποντα, 5/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 8 (2), Μήτογλου 13 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).