Ανάσα παραμονής από Απόλλωνα μετά τη νίκη επί του Προμηθέα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Σημαντικό βήμα για την παραμονή του στη Basket League έκανε ο Απόλλων Πατρών, που επικράτησε του Προμηθέα με 68-57 στο κλειστό της Περιβόλας, στο τοπικό ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής.

Με πρωταγωνιστή τον Τέβιν Μακ, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους με 5/9 τρίποντα, οι «μελανόλυκοι» πανηγύρισαν την πέμπτη φετινή νίκη τους και περιμένουν πλέον το αποτέλεσμα στο κρίσιμο αυριανό (26/3) ματς της Καρδίτσας με το Λαύριο, που θα καθορίσει εν πολλοίς και τη δική τους μοίρα.

Εκτός ρυθμού και τρομερά άστοχοι (3/22 τρίποντα) οι φιλοξενούμενοι, έχασαν πολύτιμο έδαφος στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ.

Μετά από ένα πολύ δυναμικό ξεκίνημα του Απόλλωνα (13-5 στο 4ο λεπτό), οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πλησίασαν στους δύο πόντους (16-14 στο 7΄), όμως δύο διαδοχικά τρίποντα του Μακ έδωσαν το έναυσμα στην ομάδα του Νίκου Βετούλα, η οποία με ένα σερί 9-0 ξέφυγε 25-14, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Στο επόμενο πεντάλεπτο, όμως, οι «μελανόλευκοι» σημείωσαν μόλις έναν πόντο και ο Προμηθέας «γύρισε» το ματς και προσπέρασε για πρώτη φορά, 27-26 στο 16΄. Δύο τρίποντα από τους Γκρίφιν και Μακ επανέφεραν τον Απόλλωνα στο… κεφάλι του σκορ, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 37-31.

Σάσα Βεζένκοφ: Σενάρια για τον Παναθηναϊκό

Η… εκνευριστική αστοχία του Προμηθέα στα τρίποντα, σε συνδυασμό με την υπεροχή των γηπεδούχων στα ριμπάουντ και την εξαιρετική εμφάνιση του Τέβιν Μακ, επέτρεψαν στον Απόλλωνα να ξεφύγει ακόμη και διαφορά 13 πόντων (53-40 στο 27΄).

Με τον Αντονι Κάουαν, λίγες ημέρες μετά τα… όργια (38π. και το νικητήριο τρίποντο) στον αγώνα του Eurocup με την Παρί, να μένει άποντος και τον Τζορτζ Κόντιτ να αποχωρεί τραυματίας 6,5 λεπτά πριν τη λήξη, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου δεν κατάφερε να αντιδράσει και γνώρισε την έβδομη ήττα της σε δέκα εκτός έδρας παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 37-31, 55-46, 68-57

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 8 (2), Βερτζ 9 (1τρ., 6ρ., 8ασ.), Ντέιβις 10 (2), Μπόγρης 10 (10ρ., 5ασ.), Μακ 27 (5), Σιλά 4, Φιλιππάκος, Καράμπελας, Καλχούν, Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κάουαν, Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Μουράτος 7 (1), Χογκ 8, Κουλμπόκα 5 (1τρ., 8ρ.), Κόντιτ 7 (7ρ.), Τσαϊρέλης 5, Γκίκας 2, Τόμασον 12, Τανούλης 2